Platíte za elektřinu stále více?


Pohotovostní režim
Mnoho spotřebičů a jiných elektrických zařízení často funguje i v pohotovostním režimu. To znamená, že když vypnete spotřebič pouhým ovladačem, on stále čerpá elektrickou energii ze sítě a vy tak platíte za to, že televize jen tak sedí vypnutá v obývacím pokoji. Spotřebiče se snažte vypínat přímo hlavní vypínačem, nebo je vypojujte vždy ze zásuvky. K tomuto účelu se velmi hodí prodlužovací kabel s vypínačem elektrického proudu, díky tomu vám stačí jedno vypnutí a vypne se vám vše, co na prodlužovací kabel máte připojené. Průměrná česká domácnost utratí za takto zapojené spotřebiče ročně až několik stovek korun, což není zase tak moc, ale je to velká částka na to, že to jde jen tak ven z vaší peněženky a ani z toho nic nemáte. Zařízení vyrobené po roce 2007 mají díky evropské regulaci povolený odběr v maximální výši 1 až 2 Wattů.
světlo žárovky
Notebook vs Stolní počítač
Pokud používáte počítač k práci, nebo jen jako volnočasovou aktivitu, raději zvolte menší a úspornější notebook. Tyto přenosné počítače čerpají asi pouze patnáct procent toho, co obrovské stolní počítače.
Levnější elektřina
Pokud máte k dispozici proud ve dvoutarifové sazbě, snažte se používat vaše spotřebiče, u kterého při práci nemusíte být, pouze v té levnější sazbě. Jedná se například o provoz myčky či pračky, na těch je obvykle obsáhnuto už tlačítko odloženého startu, a tak můžete nechat tyto věci na noc.
€ mince
Nabíječka
Vypojujte nabíječku ze sítě. Zapojená nabíječka v elektrické síti stále vysává elektřinu ze sítě, ale místo nabíjení ji přetváří na teplo, takže vám nabíječka nakonec sebere deset krát více energie, než by sebrala jen při nabíjení.
Lednice
Opravdu velkým žroutem elektřiny bývá zpravidla stará lednice, která už má nejlepší léta za sebou. Stará lednice vám může vysát proud až za tři krát více peněz, než nová a úsporná.

4/5 - (2 votes)