Praha – architektonický skvost na Vltavě

I to se říká o hlavním městě, ale abychom aspoň něco stihli, tak půjdeme hned na Pražský hrad. Jedná se o vůbec jednu z nejnavštěvovanějších památek nejenom Prahy, ale i celé země. Jenom vloni se vystřídalo skoro dva a půl milionů turistů. Ze začátku zde sídlili čeští panovníci, od roku 1918 už prezidenti. Pražský hrad, respektive uvnitř, je mnoho expozic a dalších zajímavých věcí. Tak třeba Jízdárna Pražského hradu.

Pražský hrad

To bude určitě zajímat i milovníky koní a zvířat všeobecně. Tato budova se udává, že je unikátní, jelikož ji postavili v devadesátých letech sedmnáctého století. Původně byla určena pro jezdecký výcvik a zábavy v podobě jezdectví pro panstvo šlechtického rodu. Dělaly se zde turnaje, soutěže v jízdě na koni a tomu podobné. Kromě jiného se to obhlédnout i na štukových reliéfem v průčelí stavby, které znázorňují skákající koně.

Roku 1760 došlo k požáru a jízdárna musela být zrekonstruována. Budova se rozdělila na tzv. Zimní jízdárnu, pro ježdění v zimě a Letní jízdárnu s jízdárenským dvorem, jenž sloužil hlavně k hospodářským účelům. Samozřejmostí zůstaly stáje pro koně. Jízdárna však neplnila později už svou funkci, tudíž byla propůjčena vojsku. Letní jízdárnu sice otevřeli, avšak v 50 letech 20. století ji zastavěli garážemi a na jejich střeše upravili speciální zahrady.
Praha v zimě

Kdo navštíví Prahu a je jedno, jestli sám či s partnerem nebo dětmi, tak musí do zdejší v zoologické zahrady v Tróji, která v září oslavila už 88 let od jejího otevření. Je jasné, že zvířat tu existuje opravdu velké množství – chameleoni, čápi, emu, lamy, losy, tygři, tučňáci, zebry, sloni, soby, surikaty a mnoho jiných. Zvířata návštěvníkům ukazují své dovednosti i ve speciálním amfiteátru. Praha je doslova protkána památkami.

Tak například kromě Pražského hradu je to Karlův most. Otevřen byl už v roce 1402 a původně se jmenoval Kamenný most. Na jeho místě stával Juditin most, ale ten byl stržen a právě Karlův most ho nahradil. Na Karlově mostě stojí i řada soch. V podstatě jsou to samí svatí lidé – svatá Anna, svatý Cyril a Metoděj, svatý Kryštof, svatá Ludmila s malým svatým Václavem, svatý Jan Nepomucký, Bruncvík, svatý Vojtěch, svatý Vít, svatý Václav a další.

Ze sakrálních tedy náboženských památek můžeme jmenovat například Kostel Matky Boží před Týnem , jemuž se lidově říká Týnský chrám či Kostel Panny Marie před Týnem. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších pražských kostelů, co se týká architektury, ale i dochovaným vnitřním mobiliářem. Uvnitř je k vidění například baldachýn Matěje Rejska z roku 1493. Najde se zde i sousoší Oplakávání Krista. V jižní věži chrámu je umístěný vysílač jednoho českého operátora – T-Mobile, a to už od roku 1996.